-
−13%
Siemens iQ300 SR63EX25KE dishwasher Fully built-in 10 place settings B
Siemens iQ300 SR63EX25KE dishwasher Fully built-in 10 place settings B
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Upper basket adjustable height levels | 3 |
| Lower basket safety stop | Yes |
| Upper basket type | Siemens rackMatic |
| Door colour | Not applicable |
| Product size | Slimline (45 cm) |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Built-in display | Yes |
| Tub material | Stainless steel |
| Outlet hose length | 2.05 m |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Cutlery compartment type | Basket & drawer |
| Cord length | 1.75 m |
| Energy consumption per 100 cycles | 51 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency index (EEI) | 37.9 |
| Energy efficiency class | B |
| Connected load | 2400 W |
| Power plug type | Type C |
| Current | 10 A |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Water consumption per cycle | 8.7 L |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Width | 448 mm |
| Installation compartment width | 45 cm |
| Depth with door open | 115 cm |
| Weight | 29.6 kg |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 815 mm |
| Installation compartment height (max) | 87.5 cm |
| Installation compartment height (min) | 81.5 cm |
| Noise emission class | B |
| Delay start (min) | 1 h |
| AquaSensor function | Yes |
| AquaStop function | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Number of washing programs | 6 |
| Dishwashing programs | Eco 50°C, Speed 45°C, Quick 60°C, Intensive 70°C, Favorite, Auto 45-65°C |
| Number of place settings | 10 place settings |
| Cycle time | 235 min |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Glass protection | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Drying system | Heat exchanger |
| Noise level | 44 dB |
| Delay start (max) | 24 h |
| Automatic door opening | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Feet adjustment | 6 cm |
| Adjustable feet | Yes |
| Dosage assistant | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Warnings | Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock., Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean., Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision. |
| Siemens technologies (dish washing) | Home Connect, iQdrive®, varioFlex, varioSpeed Plus, Hygiene Plus, Intensive zone |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2310007 |