MPM-45-ZMF-01 freestanding dishwasher
MPM-45-ZMF-01 freestanding dishwasher
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Built-in display | Yes |
| Outlet hose length | 1.4 m |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Control type | Buttons |
| Control panel colour | Stainless steel |
| Door colour | White |
| Cord length | 1.5 m |
| Inlet hose length | 1.5 m |
| Tub material | Plastic / Stainless steel |
| Appliance placement | Freestanding |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Water consumption per cycle | 9 L |
| Energy efficiency class | D |
| Connected load | 2100 W |
| Current | 10 A |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption per 100 cycles | 67 kWh |
| Cycle time | 225 min |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Drying system | Heat exchanger |
| Dishwashing programs | Quick 65°C, Silent 50°C, Auto 45-65°C, Pre-rinse, Intensive 70°C, Eco 50°C, Favorite |
| Number of place settings | 10 place settings |
| Noise level | 47 dB |
| Number of washing programs | 7 |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Automatic programs | Yes |
| Noise emission class | B |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Automatic door opening | Yes |
| Warnings | Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision., Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean., Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2157802 |