-
−3%
Electrolux EES848200L dishwasher Fully built-in 14 place settings
Electrolux EES848200L dishwasher Fully built-in 14 place settings
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Outlet hose length | 1.5 m |
| Door colour | White |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Inlet hose length | 1.5 m |
| Built-in display | Yes |
| Cord length | 1.5 m |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Water consumption per cycle | 10.5 L |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class | E |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency class (old) | A++ |
| Depth | 550 mm |
| Height | 818 mm |
| Width | 596 mm |
| Installation compartment height (max) | 88 cm |
| Installation compartment height (min) | 82 cm |
| Installation compartment width | 60 cm |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Weight | 35.4 kg |
| Number of temperature settings | 4 |
| Delayed start timer | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Cycle time | 240 min |
| Noise level | 46 dB |
| Number of washing programs | 8 |
| Dishwashing programs | Eco 50 ºC, 90min, Quick, Rinse |
| Number of place settings | 14 place settings |
| Drying system | AirDry |
| Delay start (max) | 24 h |
| Salt indicator | Yes |
| Feet adjustment | 8 cm |
| Adjustable feet | Yes |
| Drying class | A |
| Annual energy consumption | 266 kWh |
| Annual water consumption | 2940 L |
| Washing class | A |
| Warnings | Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision., Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean., Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock. |