Electrolux EEQ47210L Fully built-in 13 place settings E
Electrolux EEQ47210L Fully built-in 13 place settings E
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Built-in display | Yes |
| Control panel colour | Black |
| Water fill | Cold |
| Cord length | 1.5 m |
| Control type | Touch |
| Cutlery compartment type | Basket |
| Door colour | Not applicable |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Inlet hose length | 1.5 m |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Custom panel-ready | Yes |
| Outlet hose length | 1.5 m |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Baskets adjustable placement | Upper |
| Energy efficiency class | E |
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Current | 10 A |
| Water consumption per cycle | 9.9 L |
| Energy efficiency index (EEI) | 55.9 |
| Energy consumption per cycle | 0.936 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Drying efficiency index (EU 2017/1369) | 1.061 |
| Energy consumption per 100 cycles | 94 kWh |
| Depth | 550 mm |
| Height | 818 mm |
| Weight | 37.9 kg |
| Width | 596 mm |
| Installation compartment width | 60 cm |
| Installation compartment height (max) | 88 cm |
| Installation compartment height (min) | 82 cm |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Noise level | 44 dB |
| Dishwashing programs | 90min 60°C, Quick 30min 40°C, 60min 60°C, Eco 50°C, Self-clean 65°C, 160min 60°C, Auto 50-60°C |
| Overflow protection | Yes |
| AquaStop function | Yes |
| Number of temperature settings | 4 |
| Auto power off | Yes |
| Drying performance | B |
| Temperature (max) | 60 °C |
| Drying system | AirDry |
| Cycle time (quick washing program) | 30 min |
| Number of washing programs | 8 |
| Inverter technology | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Self-cleaning | Yes |
| Number of place settings | 13 place settings |
| Cycle time | 227 min |
| Noise emission class | B |
| Child lock | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Floor indicator light | Yes |
| Warnings | Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision., Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock., Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean. |