Dishwasher ELECTROLUX ESL2500RO
Dishwasher ELECTROLUX ESL2500RO
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
| Manufacturer | Electrolux |
| Mounting type | Built-in |
| Standardized width | 60cm |
| Standardized height | Compact cm |
| NEW energy efficiency class | F |
| Management | Electronic with LCD |
| Control panel location | Internal |
| Energy consumption 100 cycles | 61 kWh |
| Number of programs | 6 |
| Water consumption per cycle | 6.5 liters |
| Number of temperatures | 4 |
| Sound level class | C |
| Glass program | Yes |
| Automatic program | No |
| Cycle time | 230 minutes |
| Time reduction | No |
| Time delay program | Yes |
| Automatic shutdown | Yes |
| Hot water connection option | Yes |
| Engine type | Universal |
| Number of bags | 1 |
| Automatic door opening at the end of the cycle | No |
| High-efficiency nozzles | No |
| Top nozzle | No |
| Inner body material | Full stainless steel |
| Interior lighting | No |
| Projection of the program progress on the floor | No |
| Sliding hinges | No |
| Protection against water spills | No |
| Installation at height | No |
| Liftable bottom basket | No |
| Capacity of tableware sets, pcs. | 6 |
| Minimum height, cm | 43.8 |
| Maximum height, cm | 43.8 |
| Width | 55 cm |
| Depth | 51.8 cm |
| Noise level | 49 dB |
| Wi-Fi | No |
| Color | White |