Dishwasher BOSCH SMV8YCX02E
Dishwasher BOSCH SMV8YCX02E
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
| Manufacturer | Bosch |
| Mounting type | Built-in |
| Standardized width | 60cm |
| Standardized height | 85 cm |
| NEW energy efficiency class | A |
| Management | Electronic with LCD |
| Control panel location | Internal |
| Energy consumption 100 cycles | 54 kWh |
| Water consumption per cycle | 9.5 liters |
| Sound level class | B |
| Noise level | 44 dB |
| Cycle time | 295 minutes |
| Automatic dosing technology | No |
| Number of programs | 8 |
| Number of temperatures | 6 |
| Glass program | Yes |
| Automatic program | Yes |
| Time reduction | Yes |
| Time delay program | Yes |
| Automatic shutdown | Yes |
| Hot water connection option | Yes |
| Engine type | Inverter |
| Number of bags | 3 |
| Automatic door opening at the end of the cycle | Yes |
| High-efficiency nozzles | No |
| Top nozzle | Yes |
| Inner body material | Full stainless steel |
| Interior lighting | Yes |
| Projection of the program progress on the floor | Time projection on the floor |
| Sliding hinges | No |
| Protection against water spills | Yes |
| Snooze function | Beginnings |
| Installation at height | No |
| Liftable bottom basket | No |
| Capacity of tableware sets, pcs. | 14 |
| Minimum height, cm | 81.5 |
| Maximum height, cm | 87.5 |
| Width | 59.8 cm |
| Depth | 55 cm |
| Wi-Fi | Yes |