-
−1%
Built-in dishwasher BOSCH SMI4ECS28E
Built-in dishwasher BOSCH SMI4ECS28E
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Control type | Button |
| Number of baskets | 2 basket(s) |
| Display type | LED |
| Control panel colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Energy consumption per 100 cycles | 54 kWh |
| Water consumption per cycle | 9 L |
| Power consumption (left-on) | 0.5 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Fuse | 10 A |
| Energy efficiency class | A |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Width | 598 mm |
| Height | 815 mm |
| Depth | 573 mm |
| Apps supported | Home Connect |
| Noise emission class | C |
| Number of place settings | 14 place settings |
| Noise level | 42 dB |
| Automatic programs | Yes |
| Number of washing programs | 6 |
| Salt indicator | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Warnings | Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock., Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean., Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1956200 |