Bosch SMV4ETX08E dishwasher Fully built-in 13 place settings B
Bosch SMV4ETX08E dishwasher Fully built-in 13 place settings B
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Built-in display | Yes |
| Door colour | White |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Outlet hose length | 1.9 m |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Cord length | 1.75 m |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Upper basket rack | Foldable |
| Lower basket rack | Foldable |
| Upper basket adjustable height levels | 3 |
| Water consumption per cycle | 9 L |
| Energy efficiency class | B |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption per 100 cycles | 65 kWh |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Weight | 34.5 kg |
| Installation compartment width | 60 cm |
| Height | 815 mm |
| Installation compartment height (max) | 87.5 cm |
| Depth with door open | 115 cm |
| Installation compartment height (min) | 81.5 cm |
| Depth | 550 mm |
| Width | 598 mm |
| Dishwashing programs | Auto 45-65°C, Intensive 70°C, Silent 50°C, 60min 65°C, Eco 50°C, Favorite |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Cycle time | 235 min |
| Self-cleaning | Yes |
| Number of washing programs | 6 |
| AquaSensor function | Yes |
| Noise level | 44 dB |
| Number of place settings | 13 place settings |
| AquaStop function | Yes |
| Half-load | Yes |
| Noise emission class | B |
| Remaining time indication | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 6 cm |
| Dosage assistant | Yes |
| Apps supported | Home Connect |
| Warnings | Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision., Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock., Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean. |
| Bosch technologies (dish washing) | SpeedPerfect Plus, EfficientDry, VarioFlex Baskets, Silence On Demand, Hygiene+ |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1776410 |