Bosch SMI4HAS07E dishwasher Fully built-in 13 place settings C
Bosch SMI4HAS07E dishwasher Fully built-in 13 place settings C
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Baskets adjustable placement | Upper |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Outlet hose length | 1.9 m |
| Built-in display | Yes |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Custom panel-ready | Yes |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Control type | Buttons |
| Door colour | Not applicable |
| Tub material | Stainless steel |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Control panel colour | Stainless steel |
| Cutlery compartment type | Basket |
| Cord length | 1.75 m |
| Upper basket adjustable height levels | 3 |
| Connected load | 2400 W |
| Energy efficiency class | C |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Water consumption per cycle | 9 L |
| Current | 10 A |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption per 100 cycles | 74 kWh |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Installation compartment height (max) | 87.5 cm |
| Installation compartment height (min) | 81.5 cm |
| Weight | 33.6 kg |
| Installation compartment width | 60 cm |
| Height | 815 mm |
| Depth | 573 mm |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Depth with door open | 115 cm |
| Width | 598 mm |
| Delay start (min) | 1 h |
| Delayed start timer | Yes |
| Drying system | Heat exchanger |
| Glass protection | Yes |
| AquaStop function | Yes |
| Half-load | Yes |
| Number of washing programs | 6 |
| Dishwashing programs | Favorite, Eco 50°C, Quick 65°C, Intensive 70°C, Silent 50°C, Auto 45-65°C, Pre-rinse |
| Noise emission class | B |
| Cycle time | 295 min |
| Number of place settings | 13 place settings |
| Extra dry | Yes |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Noise level | 42 dB |
| AquaSensor function | Yes |
| Repairability index | 9.3 |
| Delay start (max) | 24 h |
| Child lock | Yes |
| Apps functions | Remote diagnostics |
| Adjustable feet | Yes |
| Floor indicator light | Yes |
| Feet adjustment | 6 cm |
| Apps supported | Bosch Home Connect |
| Self-cleaning filter | Yes |
| Dosage assistant | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Warnings | Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock., Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean., Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision. |
| Bosch technologies (dish washing) | Silence On Demand, Rackmatic®, SpeedPerfect Plus, Hygiene+, Silence programme, EcoSilence Drive |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2204192 |