-
−2%
Bosch Serie 6 SPV6EMX09E dishwasher Fully built-in 10 place settings B
Bosch Serie 6 SPV6EMX09E dishwasher Fully built-in 10 place settings B
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Cord length | 1.75 m |
| Built-in display | Yes |
| Control panel colour | Stainless steel |
| Control type | Buttons |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Door colour | Not applicable |
| Product size | Slimline (45 cm) |
| Upper basket adjustable height levels | 3 |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Custom panel-ready | Yes |
| Number of baskets | 2 basket(s) |
| Outlet hose length | 2.05 m |
| Appliance placement | Fully built-in |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Connected load | 2400 W |
| Energy efficiency class | B |
| Current | 10 A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy consumption per 100 cycles | 51 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power plug type | Type F |
| Water consumption per cycle | 8.7 L |
| Installation compartment height (min) | 81.5 cm |
| Installation compartment height (max) | 87.5 cm |
| Weight | 1.15 kg |
| Installation compartment width | 45 cm |
| Height | 815 mm |
| Depth | 550 mm |
| Width | 448 mm |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Depth with door open | 0 mm |
| AquaStop function | Yes |
| Dishwashing programs | Eco 50°C, Favorite, Intensive 70°C, Auto 45-65°C, Quiet |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Noise level | 44 dB |
| Noise emission class | B |
| Overflow protection | Yes |
| Cycle time | 235 min |
| Half-load | Yes |
| Extra dry | Yes |
| Number of place settings | 10 place settings |
| Number of washing programs | 6 |
| AquaSensor function | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (min) | 1 h |
| Downloadable additional programs | Yes |
| Apps supported | Home Connect |
| Remaining time indication | Yes |
| Floor indicator light | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 6 cm |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Child lock | Yes |
| Apps functions | Remote diagnostics, Remote monitoring |
| Warnings | Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision., Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean., Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock. |
| Bosch technologies (dish washing) | EfficientDry, DuoPower, TimeLight, VarioDrawer Pro |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2261668 |