Bosch Serie 6 SPV6EMX05E dishwasher Fully built-in 10 place settings C
Bosch Serie 6 SPV6EMX05E dishwasher Fully built-in 10 place settings C
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product size | Slimline (45 cm) |
| Control panel colour | Stainless steel |
| Door colour | Not applicable |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Buttons |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Cutlery compartment type | Drawer |
| Cutlery basket type | Bosch VarioDrawer Pro |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Outlet hose length | 1.9 m |
| Cord length | 1.75 m |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Upper basket adjustable height levels | 3 |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 10 A |
| Energy efficiency class | C |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Connected load | 2400 W |
| Water consumption per cycle | 8.9 L |
| Power plug type | Type F |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption per 100 cycles | 59 kWh |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Weight | 33.6 kg |
| Height | 815 mm |
| Installation compartment width | 45 cm |
| Depth | 550 mm |
| Width | 448 mm |
| Installation compartment height (max) | 87.5 cm |
| Installation compartment height (min) | 81.5 cm |
| Depth with door open | 115 cm |
| Glass protection | Yes |
| Noise level | 44 dB |
| AquaStop function | Yes |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Delay start (min) | 1 h |
| Delayed start timer | Yes |
| Drying system | Heat exchanger |
| AquaSensor function | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Repairability index | 9.1 |
| Number of washing programs | 6 |
| Noise emission class | B |
| Dishwashing programs | Intensive 70°C, Favorite, Silent 50°C, 60min 65°C, Eco 50°C, Auto 45-65°C |
| Number of place settings | 10 place settings |
| Cycle time | 195 min |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Dosage assistant | Yes |
| Feet adjustment | 6 cm |
| Remaining time indication | Yes |
| Floor indicator light | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Self-cleaning filter | Yes |
| Apps supported | Home Connect |
| Warnings | Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean., Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision., Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock. |
| Bosch technologies (dish washing) | DuoPower, TimeLight, VarioDrawer Pro, VarioFlex Baskets, EfficientDry |