-
−4%
Bosch Serie 6 SMV6YCX02E dishwasher Fully built-in 14 place settings A
Bosch Serie 6 SMV6YCX02E dishwasher Fully built-in 14 place settings A
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Cutlery compartment type | Drawer |
| Cutlery basket type | Bosch VarioDrawer |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Outlet hose length | 1.9 m |
| Custom panel-ready | Yes |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Tub material | Stainless steel |
| Door colour | Not applicable |
| Control type | Buttons |
| Cord length | 1.75 m |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Control panel colour | Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Built-in water softener | Yes |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Upper basket adjustable height levels | 3 |
| Water consumption per cycle | 9.5 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption per cycle | 0.543 kWh |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Current | 10 A |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Energy efficiency class | A |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Connected load | 2400 W |
| Energy consumption per 100 cycles | 54 kWh |
| Depth with door open | 115 cm |
| Height | 815 mm |
| Depth | 550 mm |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Weight | 42.7 kg |
| Installation compartment width | 60 cm |
| Width | 598 mm |
| Installation compartment height (min) | 81.5 cm |
| Installation compartment height (max) | 87.5 cm |
| Drying system | Heat exchanger / Zeolite / EfficientDry |
| Delay start (max) | 24 h |
| Number of place settings | 14 place settings |
| Number of washing programs | 6 |
| Delayed start timer | Yes |
| Maximum hot water supply temperature | 60 °C |
| Extra dry | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Cycle time | 295 min |
| AquaStop function | Yes |
| Noise level | 44 dB |
| Overflow protection | Yes |
| Dishwashing programs | Standard 60°C, Quick 60°C, Eco 50°C, Favorite, Silent 50°C, Auto 45-65°C, Intensive 70°C |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Half-load | Yes |
| Noise emission class | B |
| Repairability index | 9 |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Self-cleaning filter | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Floor indicator light | Yes |
| Dosage assistant | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 6 cm |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Apps supported | Home Connect |
| Warnings | Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock., Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision., Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1450850 |