Bosch Serie 4 SPV4HMX49E dishwasher Semi built-in 10 place settings E
Bosch Serie 4 SPV4HMX49E dishwasher Semi built-in 10 place settings E
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Custom panel-ready | Yes |
| Cutlery basket type | Bosch VarioDrawer |
| Outlet hose length | 2.05 m |
| Appliance placement | Semi built-in |
| Upper basket adjustable height levels | 3 |
| Product size | Slimline (45 cm) |
| Cutlery compartment type | Drawer |
| Control panel colour | Stainless steel |
| Built-in water softener | Yes |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Tub material | Stainless steel |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Door colour | Not applicable |
| Cord length | 1.75 m |
| Control type | Buttons |
| Built-in display | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Water consumption per cycle | 9.5 L |
| Energy consumption per cycle | 0.755 kWh |
| Energy consumption per 100 cycles | 76 kWh |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Current | 10 A |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Energy efficiency class | E |
| Connected load | 2400 W |
| Depth with door open | 115.5 cm |
| Installation compartment height (max) | 87.5 cm |
| Height | 815 mm |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Installation compartment width | 45 cm |
| Weight | 30.4 kg |
| Width | 448 mm |
| Installation compartment height (min) | 81.5 cm |
| Depth | 550 mm |
| Self-cleaning | Yes |
| Cycle time | 220 min |
| Maximum hot water supply temperature | 60 °C |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Extra dry | Yes |
| Noise emission class | B |
| Dishwashing programs | Auto 45-65°C, Favorite, Intensive 70°C, Quick 65°C, Eco 50°C |
| Drying system | Heat exchanger |
| Number of washing programs | 6 |
| AquaStop function | Yes |
| Half-load | No |
| Noise level | 44 dB |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Overflow protection | Yes |
| Number of place settings | 10 place settings |
| Dosage assistant | Yes |
| Self-cleaning filter | Yes |
| Floor indicator light | Yes |
| Feet adjustment | 6 cm |
| Apps supported | Home Connect |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Warnings | Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision., Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean., Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock. |