Bosch Serie 2 SPV2HMX02E dishwasher Fully built-in 10 place settings
Bosch Serie 2 SPV2HMX02E dishwasher Fully built-in 10 place settings
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Control panel colour | Black |
| Cutlery compartment type | Basket & drawer |
| Cord length | 1.75 m |
| Product size | Slimline (45 cm) |
| Door colour | Not applicable |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Touch |
| Custom panel-ready | Yes |
| Outlet hose length | 2.05 m |
| Tub material | Stainless steel |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Upper basket adjustable height levels | 3 |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Current | 10 A |
| Connected load | 2400 W |
| Energy efficiency class | D |
| Water consumption per cycle | 8.9 L |
| Energy consumption per cycle | 0.67 kWh |
| Energy consumption per 100 cycles | 67 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Weight | 28.5 kg |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Installation compartment height (max) | 87.5 cm |
| Installation compartment height | 87.5 cm |
| Height | 815 mm |
| Installation compartment width | 45 cm |
| Installation compartment height (min) | 81.5 cm |
| Width | 448 mm |
| Depth | 550 mm |
| Depth with door open | 115 cm |
| Dishwashing programs | Auto 45-65°C, Favorite, Quick, Intensive 70°C, Eco 50°C, Pre-rinse |
| Glass protection | Yes |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Drying system | Heat exchanger |
| Noise level | 46 dB |
| AquaStop function | Yes |
| Delay start (min) | 3 h |
| Noise emission class | C |
| Number of place settings | 10 place settings |
| Extra dry | Yes |
| Repairability index | 9.1 |
| Delayed start timer | Yes |
| Cycle time | 275 min |
| Delay start (max) | 9 h |
| AquaSensor function | Yes |
| Number of washing programs | 5 |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Dosage assistant | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Feet adjustment | 6 cm |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Ready indicator | Yes |
| Self-cleaning filter | Yes |
| Warnings | Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision., Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean., Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2357547 |