-
−1%
Bosch Serie 2 SPS2IKW10E dishwasher Freestanding 9 place settings F
Bosch Serie 2 SPS2IKW10E dishwasher Freestanding 9 place settings F
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Built-in water softener | No |
| Cutlery compartment type | Basket |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Product size | Slimline (45 cm) |
| Tub material | Stainless steel |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Door colour | White |
| Cord length | 1.75 m |
| Control type | Buttons |
| Outlet hose length | 2.05 m |
| Appliance placement | Freestanding |
| Baskets adjustable placement | Upper |
| Custom panel-ready | No |
| Current | 10 A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy efficiency class | F |
| Connected load | 2400 W |
| Energy consumption per cycle | 0.79 kWh |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Water consumption per cycle | 9.5 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption per 100 cycles | 78 kWh |
| Height | 845 mm |
| Depth | 600 mm |
| Width | 450 mm |
| Weight | 37.3 kg |
| Height under worktop | 3 cm |
| Depth with door open | 115.5 cm |
| Glass protection | Yes |
| AquaStop function | Yes |
| Half-load | No |
| Number of washing programs | 5 |
| Dishwashing programs | Eco 50°C, Auto 45-65°C, Pre-wash, 60min 65°C, Intensive 70°C |
| Number of place settings | 9 place settings |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Drying system | Heat exchanger |
| Noise level | 48 dB |
| Cycle time | 215 min |
| Number of temperature settings | 4 |
| Maximum hot water supply temperature | 60 °C |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| AquaSensor function | Yes |
| Load sensor | Yes |
| Extra dry | Yes |
| Noise emission class | C |
| Salt indicator | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Child lock | No |
| Feet adjustment | 2 cm |
| Removable top | Yes |
| Warnings | The appliance should be connected to an earthed socket outlet., Be careful when moving the unit so as not to perforate the wires., Do not use unsuitable cleaning products that may damage the inside of the dishwasher. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 251107 |