Bosch Serie 2 SPS2HKI42E dishwasher Freestanding 10 place settings E
Bosch Serie 2 SPS2HKI42E dishwasher Freestanding 10 place settings E
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Built-in display | Yes |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Product size | Slimline (45 cm) |
| Control type | Buttons |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Door colour | Stainless steel |
| Cord length | 1.75 m |
| Control panel colour | Silver |
| Outlet hose length | 2.05 m |
| Custom panel-ready | No |
| Appliance placement | Freestanding |
| Energy efficiency class | E |
| Connected load | 2400 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Current | 10 A |
| Water consumption per cycle | 8.9 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption per 100 cycles | 76 kWh |
| Depth | 600 mm |
| Height | 845 mm |
| Width | 450 mm |
| Weight | 37.7 kg |
| Depth with door open | 115.5 cm |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Cycle time | 220 min |
| Dishwashing programs | Intensive 70°C, Auto 45-65°C, Favorite, Pre-rinse, Eco 50°C |
| Number of washing programs | 5 |
| Glass protection | Yes |
| AquaStop function | Yes |
| Noise level | 46 dB |
| Number of place settings | 10 place settings |
| Extra dry | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Noise emission class | C |
| Adjustable feet | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Dosage assistant | Yes |
| Feet adjustment | 2 cm |
| Warnings | Do not use unsuitable cleaning products that may damage the inside of the dishwasher., The appliance should be connected to an earthed socket outlet., Be careful when moving the unit so as not to perforate the wires. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1422875 |