Bosch Serie 2 SPI2HKS42E dishwasher Semi built-in 10 place settings E
Bosch Serie 2 SPI2HKS42E dishwasher Semi built-in 10 place settings E
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product size | Slimline (45 cm) |
| Cord length | 1.75 m |
| Control type | Buttons |
| Outlet hose length | 2.05 m |
| Custom panel-ready | Yes |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Door colour | Not applicable |
| Baskets adjustable placement | Upper |
| Appliance placement | Semi built-in |
| Built-in water softener | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Control panel colour | Black, Stainless steel |
| Energy efficiency class | E |
| Current | 10 A |
| Water consumption per cycle | 8.9 L |
| Connected load | 2400 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption per 100 cycles | 76 kWh |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Height | 815 mm |
| Weight | 28.5 kg |
| Depth | 573 mm |
| Width | 450 mm |
| Self-cleaning | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Cycle time | 220 min |
| AquaStop function | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Number of washing programs | 5 |
| Dishwashing programs | Eco 50°C, Auto 45-65°C, Favorite, Intensive 70°C, Pre-rinse |
| Number of place settings | 10 place settings |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 46 dB |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 6 cm |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Warnings | Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean., Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock., Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1422867 |