Bosch Serie 2 SMV2HVX02E dishwasher Fully built-in 14 place settings D
Bosch Serie 2 SMV2HVX02E dishwasher Fully built-in 14 place settings D
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Control panel colour | Black, Stainless steel |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Control type | Buttons |
| Tub material | Plastic / Stainless steel |
| Cutlery compartment type | Drawer |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Built-in display | Yes |
| Built-in water softener | Yes |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Cord length | 1.75 m |
| Door colour | Not applicable |
| Cutlery basket type | Bosch VarioDrawer |
| Outlet hose length | 1.9 m |
| Custom panel-ready | Yes |
| Brand specific tub material | Polinox |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Upper basket adjustable height levels | 3 |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Current | 10 A |
| Connected load | 2400 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Energy efficiency class | D |
| Water consumption per cycle | 9 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption per 100 cycles | 85 kWh |
| Energy consumption per cycle | 0.849 kWh |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Width | 598 mm |
| Package depth | 670 mm |
| Depth | 550 mm |
| Package width | 660 mm |
| Installation compartment width | 60 cm |
| Weight | 34.1 kg |
| Package height | 880 mm |
| Height | 815 mm |
| Package weight | 36.2 kg |
| Installation compartment height (min) | 81.5 cm |
| Installation compartment height (max) | 87.5 cm |
| Depth with door open | 115 cm |
| Drying system | Heat exchanger |
| Noise level | 46 dB |
| AquaStop function | Yes |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Overflow protection | Yes |
| Dishwashing programs | Favorite, Pre-rinse, Quick 65°C, Intensive 70°C, Auto 45-65°C, Eco 50°C |
| Half-load | Yes |
| Number of place settings | 14 place settings |
| Cycle time | 270 min |
| Self-cleaning | Yes |
| Number of washing programs | 5 |
| Delay start (max) | 9 h |
| Extra dry | Yes |
| Maximum hot water supply temperature | 60 °C |
| Delayed start timer | Yes |
| Noise emission class | C |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Dosage assistant | Yes |
| Apps supported | Home Connect |
| Feet adjustment | 6 cm |
| Floor indicator light | Yes |
| Self-cleaning filter | Yes |
| Warnings | Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock., Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean., Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision. |