Bosch Serie 2 SMU2HVS06E Built-in dishwasher 14 place settings
Bosch Serie 2 SMU2HVS06E Built-in dishwasher 14 place settings
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Outlet hose length | 1.90 m |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Door colour | Brushed steel |
| Baskets adjustable placement | Upper, Lower |
| Appliance placement | Built-in |
| Built-in display | Yes |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Cord length | 1.75 m |
| Cutlery compartment type | Drawer |
| Energy consumption per 100 cycles | 75 kWh |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Water consumption per cycle | 9 L |
| Current | 10 A |
| Energy efficiency class | C |
| Connected load | 2400 W |
| Width | 598 mm |
| Depth | 573 mm |
| Weight | 34.9 kg |
| Height | 815 mm |
| Depth with door open | 115 cm |
| Noise emission class | C |
| Dishwashing programs | Auto 45-65 ºC, Favorite, Pots 70 °C, Eco 50 ºC, Hourly 65°C |
| AquaSensor function | Yes |
| AquaStop function | Yes |
| Half-load | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Overflow protection | Yes |
| Glass protection | Yes |
| Drying system | Heat exchanger |
| Cycle time | 295 min |
| Noise level | 46 dB |
| Number of place settings | 14 place settings |
| Number of washing programs | 5 |
| Automatic programs | Yes |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Delay start (max) | 24 h |
| Apps supported | Bosch Home Connect |
| Dosage assistant | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Warnings | Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision., Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock., Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean. |