BOSCH Dishwasher SMS2ITW09E
BOSCH Dishwasher SMS2ITW09E
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Appliance placement | Freestanding |
| Outlet hose length | 1.9 m |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Buttons |
| Door colour | White |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Water consumption per cycle | 9.5 L |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy efficiency class | E |
| Current | 10 A |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Energy consumption per 100 cycles | 94 kWh |
| Depth | 600 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 48.4 kg |
| Width | 600 mm |
| Cycle time | 250 min |
| Number of place settings | 13 place settings |
| Number of washing programs | 5 |
| Drying system | Heat exchanger |
| Dishwashing programs | Pots 70 °C, Hourly 65°C, Favourite, Eco 50 ºC, Auto 45-65 ºC |
| AquaStop function | Yes |
| Noise level | 46 dB |
| Noise emission class | B |
| Remaining time indication | Yes |
| Warnings | The appliance should be connected to an earthed socket outlet., Do not use unsuitable cleaning products that may damage the inside of the dishwasher., Be careful when moving the unit so as not to perforate the wires. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2015235 |