Bomann TSG 7405 Countertop 6 place settings D
Bomann TSG 7405 Countertop 6 place settings D
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Control type | Buttons |
| Door colour | Black |
| Built-in display | No |
| Custom panel-ready | No |
| Appliance placement | Countertop |
| Built-in water softener | Yes |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Current | 10 A |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Energy consumption per cycle | 0.49 kWh |
| Connected load | 1180 W |
| Water consumption per cycle | 6.5 L |
| Energy efficiency class | D |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Connected load (max) | 1380 W |
| Energy consumption per 100 cycles | 49 kWh |
| Weight | 20 kg |
| Depth | 550 mm |
| Height | 438 mm |
| Width | 550 mm |
| Dishwashing programs | Glass/Delicate, Eco, Quick, Intensive, Universal |
| Number of washing programs | 5 |
| Noise level | 47 dB |
| Delay start (max) | 6 h |
| Overflow protection | Yes |
| Number of place settings | 6 place settings |
| Cycle time | 218 min |
| Delayed start timer | Yes |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Delay start (min) | 2 h |
| Noise emission class | C |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Automatic door opening | Yes |
| Warnings | Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean., Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock., Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2089254 |