-
−4%
AMICA DIV66D9EBODZiEU built-in dishwasher
AMICA DIV66D9EBODZiEU built-in dishwasher
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Control type | Buttons |
| Built-in display | Yes |
| Outlet hose length | 1.8 m |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Door colour | Not applicable |
| Inlet hose length | 1.7 m |
| Control panel colour | Black |
| Cutlery compartment type | Drawer |
| Cord length | 1.65 m |
| Energy consumption per 100 cycles | 86 kWh |
| Heating power | 1800 W |
| Water consumption per cycle | 9 L |
| Current | 10 A |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class | D |
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Weight | 40.3 kg |
| Height | 820 mm |
| Width | 598 mm |
| Depth | 550 mm |
| Noise emission class | B |
| Delayed start timer | Yes |
| Number of place settings | 15 place settings |
| Number of washing programs | 9 |
| Automatic programs | Yes |
| Noise level | 41 dB |
| AquaStop function | Yes |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Zone cleaning | Yes (ZoneWash) |
| Protection against flooding | Y |
| Number of washing arms | 3 |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Interior light | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Warnings | Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision., Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean., Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1389821 |