-
−4%
Amica DIM62E7qH dishwasher Semi built-in 14 place settings E
Amica DIM62E7qH dishwasher Semi built-in 14 place settings E
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Appliance placement | Semi built-in |
| Control panel colour | Black |
| Display type | LED |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Touch |
| Door colour | White |
| Inlet hose length | 1.5 m |
| Outlet hose length | 1.4 m |
| Cord length | 1.5 m |
| Energy consumption per 100 cycles | 95 kWh |
| Energy consumption per cycle | 0.915 kWh |
| Energy efficiency class | E |
| Water consumption per cycle | 11 L |
| Width | 598 mm |
| Height | 815 mm |
| Weight | 33 kg |
| Depth | 550 mm |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 46 dB |
| Number of washing programs | 7 |
| Delayed start timer | Yes |
| Dishwashing programs | Soak, Silent, Quick, Hygiene |
| Number of place settings | 14 place settings |
| Delay start (max) | 24 h |
| Warnings | Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean., Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock., Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision. |