The Intel Core™ Ultra 5 250KF Plus processor has 18 cores, including 6 performance cores and 12 efficiency cores, with a maximum frequency of 5.3 GHz. It supports DDR5 memory with a maximum capacity of 256 GB and has a dual-channel memory architecture.
The Intel Core™ Ultra 5 250KF Plus processor has 18 cores, including 6 performance cores and 12 efficiency cores, with a maximum frequency of 5.3 GHz. It supports DDR5 memory with a maximum capacity of 256 GB and has a dual-channel memory architecture.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Intel Core™ Ultra 5 250KF Plus processor has 18 cores, including 6 performance cores and 12 efficiency cores, with a boost frequency of up to 5.3 GHz. It supports DDR5 memory with a maximum capacity of 256 GB and has a dual-channel memory architecture.
Processor | |
|---|---|
| Processor model | Intel Core™ Ultra 5 250KF Plus |
| Processor family | Intel Core i5-3310U |
| Processor generation | Intel Core Ultra (2 series) |
| Processor cores | 18 |
| Performance cores | 6 |
| Efficient cores | 12 |
| Processor threads | 18 |
| Processor cache | 30MB Smart Cache |
| Processor socket | LGA 1851 (Socket V1) |
| Main power | 125W |
| Maximum turbo power | 159 W |
| Boost frequency | 5.3 GHz |
Memory | |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Maximum supported internal memory | 256GB |
| Supported memory clock speeds | 7200MHz |
| Memory channels | Dual channel |
| ECC support | Yes |
Connection | |
| PCI Express slot version | 4.0, 5.0 |