The Intel Core Ultra 5 250K Plus processor has 18 cores and supports a maximum boost frequency of up to 5.3 GHz. It is compatible with DDR5 memory and can support up to 256 GB of internal storage.
The Intel Core Ultra 5 250K Plus processor has 18 cores and supports a maximum boost frequency of up to 5.3 GHz. It is compatible with DDR5 memory and can support up to 256 GB of internal storage.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Intel Core Ultra 5 250K Plus processor has 18 cores and supports a maximum boost frequency of up to 5.3 GHz. It is compatible with DDR5 memory and supports up to 256 GB of internal storage.
Processor | |
|---|---|
| Processor generation | Intel Core Ultra (2 series) |
| Processor family | Intel Core i5-3310U |
| Processor cache | 30MB |
| Processor socket | LGA 1851 (Socket V1) |
| Processor cores | 18 |
| Processor threads | 18 |
| Main power | 125W |
| Maximum turbo power | 159 W |
| Boost frequency | 5.3 GHz |
| Performance cores | 6 |
| Efficient cores | 12 |
Graphics | |
| Integrated graphics card | Yes |
| Integrated graphics card model | Intel® Graphics |
Memory | |
| Maximum supported internal memory | 256GB |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual channel |
| Supported memory clock speeds | 7200MHz |
| ECC | Yes |
Features | |
| PCI Express slot version | 4.0, 5.0 |