Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Intel Core i5-13400 processor has 10 cores, 16 threads, and a boost frequency of up to 4.6 GHz with 20 MB Smart Cache. It supports DDR4 and DDR5 memory types, has a maximum internal memory capacity of up to 192 GB, and includes integrated Intel UHD Graphics 730.
Technical data | |
|---|---|
| OpenCL version | 3.0 |
| Delivery date | 2023 Q1. |
Processor | |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor codename | Raptor Lake |
| Processor cache | 20MB |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor threads | 16 |
| Processor Boost Frequency | 4.6 GHz |
| Processor cores | 10 |
| Processor model | i5-13400 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor ARK ID | 230495 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Packaging | Yes |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Processor generation | 13th Intel® Core™ i5 |
| Maximum number of DMI tracks | 8 |
| Cooler included | Yes |
| Activity core boost frequency | 4.6 GHz |
| Maximum turbo power | 154 W |
| Efficient cores | 4 |
| Effective core base frequency | 1.8GHz |
| Effective kernel boost frequency | 3.3 GHz |
| Processor base power | 65W |
| Core activities | 6 |
| Core base frequency | 2.5 GHz |
Graphics | |
| Integrated graphics card DirectX version | 12.0 |
| Integrated graphics card dynamic frequency (max) | 1550MHz |
| Number of displays supported by the integrated graphics card | 4 |
| Number of execution units | 24 |
| Integrated graphics card base frequency | 300MHz |
| Integrated graphics card model | Intel UHD Graphics 730 |
| Integrated graphics card supported outputs | HDMI 2.1, eDP 1.4b, DP 1.4a |
| Maximum resolution of integrated graphics card (DisplayPort) | 7680 x 4320 pixels |
| Maximum resolution of the integrated graphics card (HDMI) | 4096 x 2160 pixels |
| Integrated graphics card refresh rate at maximum resolution (HDMI) | 60Hz |
| Integrated graphics refresh rate at maximum resolution (eDP) | 120Hz |
| Integrated graphics card OpenGL version | 4.5 |
Features | |
| PCI Express slot version | 4.0, 5.0 |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| PCI Express configurations | 1x16+1x4, 2x8+1x4 |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Built-in options | Yes |
| Maximum number of PCI Express lanes | 20 |
| Supported instruction files | SSE4.2, SSE4.1, AVX 2.0 |
| Inactive modes | Yes |
| Scalability | 1S |
| Execution inhibit bit | Yes |
| Terms of Use | PC/Client/Tablet |
| Direct Media Interface (DMI) version | 4.0 |
| Market segment | Desktop |
Memory | |
| Non-ECC | Yes |
| Memory bandwidth (max) | 76.8 GB/s |
| Memory channels | Dual channel |
| Maximum internal memory support in the processor | 192GB |
| Memory types supported by the processor | DDR4-SDRAM, DDR5-SDRAM |
Operating conditions | |
| Tjunction | 100°C |
Weight and dimensions | |
| Processor package size | 45 x 37.5 mm |
Processor special features | |
| Intel® Clear Video HD Technology | Yes |
| Intel® AES New Instructions | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology | Yes |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel Virtualization Technology | Yes |
| Intel® Gaussian Neural Accelerator | Yes |
| Intel® Standard Manageability | Yes |
| Mode-based Execute Control | Yes |
| Intel® Boot Guard | Yes |
| Intel® Deep Learning Boost | Yes |
| Intel® Speed Shift Technology | Yes |
| Intel Turbo Boost Max Technology | No |
| Intel® Volume Management Device | Yes |
| Intel® Thread Director | Yes |
| Intel® Control-flow Enforcement Technology | Yes |
Other features | |
| Maximum internal memory | 192GB |
| L2 cache | 9728 KB |
| Video output | eDP 1.4b, DP 1.4a, HDMI 2.1 |