- New
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The AMD Ryzen 5 5600T processor has a base frequency of 3.5 GHz and can reach up to 4.5 GHz with 6 cores and 12 threads. It supports up to 128 GB of DDR4 memory and has a thermal design power of 65 W.
Processor | |
|---|---|
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Processor model | 5600T |
| Processor generation | AMD Ryzen 5000 series |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 32MB |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 12 |
| Base frequency | 3.5 GHz |
| Boost frequency | 4.5 GHz |
| Thermal Design Power (TDP) | 65W |
| Maximum supported internal memory | 128GB |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Supported memory clock speeds | 3200MHz |
| Memory channels | Dual channels |
Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 24 |
| PCI Express slot version | 4.0 |
Safety warning | |
| Warnings | Processors contain electronic components that can be harmful to the environment. Do not dispose of them in the general waste stream. Processors can become very hot during operation. Make sure they are properly cooled. |