Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Serious Performance for Gamers and Creators
Enjoy serious speed and the ultimate power efficiency for gaming and creating. This processor comes fully unlocked, overclockable, and will remain cool and quiet with an included AMD Wraith Prism cooler with RGB LED lighting.
| Summary | AMD Ryzen 9 7900. Processor family: AMD Ryzen™ 9, Processor socket: Socket AM5, Processor lithography: 5 nm. Memory channels: Dual-channel, Memory types supported by processor: DDR5-SDRAM, Memory clock speeds supported by processor: 3600,5200 MHz. On-board graphics card model: AMD Radeon Graphics, On-board graphics card base frequency: 2200 MHz. Market segment: Desktop, Compatible operating systems: Windows 11/10 64-bit, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Vendor Homepage | https://www.amd.com/en/products/apu/amd-ryzen-9-7900 |
| Unit Box Height | 0.135 |
| Unit Box Length | 0.135 |
| Unit Box Width | 0.135 |
| Cooler included | Yes |
| Package type | Box |
| Processor base frequency | 3.7 GHz |
| Processor boost frequency | 5.4 GHz |
| Processor cache | 64 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cores | 12 |
| Processor family | AMD Ryzen™ 9 |
| Processor generation | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processor lithography | 5 nm |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor model | 7900 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor threads | 24 |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| ECC | Yes |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 3600/5200 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Non-ECC | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card base frequency | 2200 MHz |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Compatible operating systems | Windows 11/10 64-bit, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Market segment | Desktop |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Model | AMD Ryzen 9 7900 |
| CPU Family name | AMD Ryzen 9 |
| Model number | 7900 |
| Units per Shipping Box | 10 |
| Unit Calculated Volume | 0.003248 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.86 kg |