Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Processor generation | AMD Ryzen 5000 Series |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor model | 5600GT |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor threads | 12 |
| Processor cache type | L3 |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cores | 6 |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Cooler included | Yes |
| Configurable TDP-up | 65 W |
| Processor cache | 16 MB |
| Configurable TDP-down | 45 W |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor base frequency | 3.6 GHz |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card base frequency | 1900 MHz |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Compatible operating systems | Windows 11/10 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Market segment | Desktop |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 2667 MHz, 2933 MHz, 3200 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Warnings | Processors can get very hot during operation. Make sure they are adequately cooled., Processors contain electronic components that may be harmful to the environment. Do not dispose of in the regular trash., Use appropriate processor mounting equipment to avoid mechanical damage. |