The Avatto ZWT198 ZigBee thermostat allows you to remotely control the temperature and set schedules via the Smart Life/Tuya app. It has a built-in ZigBee module, is compatible with Amazon Alexa and Google Home, and is powered by 3 AAA batteries.
The Avatto ZWT198 ZigBee thermostat allows you to remotely control the temperature and set schedules via the Smart Life/Tuya app. It has a built-in ZigBee module, is compatible with Amazon Alexa and Google Home, and is powered by 3 AAA batteries.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
Avatto ZWT198 ZigBee thermostat allows you to remotely control temperature and set schedules via the Smart Life/Tuya app. It has a built-in ZigBee module, is compatible with Amazon Alexa and Google Home, and operates on 3 AAA batteries.
Features | |
|---|---|
| Product type | Smart thermostat |
| Brand | Avatto |
| Model | ZWT198 |
Specifications | |
| Temperature sensor | NTC |
| Temperature measurement accuracy | ±1°C |
| Temperature hysteresis | 0.5~10°C |
| Temperature correction | 0.1°C |
| Minimum temperature setting | 0.5°C |
| Upper and lower temperature limit | 15~95°C |
| Power | <170µW |
| Power source | 3 AAA batteries |
| Charging current | 3A (negative) |
| Degree of protection | IP20 |
Additional information | |
| Voice control | Amazon Alexa, Google Home |
| Protocol | ZigBee |