-
−1%
DeepCool RF120 Computer case Fan 12 cm Black, White
DeepCool RF120 Computer case Fan 12 cm Black, White
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Illumination LED | Yes |
| Fan connector | 4-pin |
| Number of fan blades | 9 |
| Product colour | White, Black |
| Illumination colour | Multi |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| LED connector type | 4-pin |
| Fan power consumption | 1.32 W |
| Rated voltage | 12 V |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.11 A |
| LED voltage | 12 V |
| Starting voltage | 7 V |
| LED power consumption (fan) | 1.44 W |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Fan weight | 148 g |
| Compatible processor series | Not supported |
| Maximum airflow | 56.5 cfm |
| Rotational speed (min) | 500 RPM |
| Rotational speed (max) | 1500 RPM |
| Maximum air pressure | 1.66 mmH2O |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Supported processor sockets | Not supported |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Noise level (high speed) | 27 dB |
| Suitable location | Computer case |
| Fan bearing technology | Hydro bearing |
| Package type | Box |
| Screws included | Yes |