LENOVO ThinkPad T490 i7-8665U 32GB 512GB SSD 14" FHD (US QWERTY) Win11pro USED Used
LENOVO ThinkPad T490 i7-8665U 32GB 512GB SSD 14" FHD (US QWERTY) Win11pro USED Used
Guarantee
6 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Processor frequency | 1.9 GHz |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor threads | 8 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i7-8665U |
| System bus rate | 4 GT/s |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor generation | 8th gen Intel® Core™ i7 |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory form factor | On-board + SO-DIMM |
| Product colour | Black |
| Product type | Laptop |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Width | 329 mm |
| Depth | 227 mm |
| Height | 17.9 mm |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11g, 802.11b, 802.11a, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ethernet LAN data rates | 100, 1000 Mbit/s, 10 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| LED backlight | Yes |
| HD type | Full HD |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Speaker power | 2 W |
| Optical drive type | No |
| Storage media | SSD |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Headphone outputs | 1 |
| Microphone in | No |
| Front camera | Yes |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | No |
| AC adapter included | Yes |
| Specific features | Pre-installed system on the drive, Windows 11 Pro 64bit for Lenovo PCs, Notebook used, tested, possible scratches on the case, efficient and ready to use, No power cable type "cloverleaf", Keyboard US QWERTY, Battery warranty 1 month from the date of purchase from the distributor |
| Power supply cable | No |
| Warnings | The product contains electronic components which should not be disposed of in the regular rubbish bin., Disposal of electronic equipment should comply with local environmental regulations., Take used electronic products to an electrical and electronic waste collection point. |