-
−7%
LENOVO ThinkPad T460 i5-6300U 8GB 240GB SSD 14" FHD Win10pro USED US QWERTY Used
LENOVO ThinkPad T460 i5-6300U 8GB 240GB SSD 14" FHD Win10pro USED US QWERTY Used
Guarantee
6 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Processor boost frequency | 3 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| System bus rate | 4 GT/s |
| Processor model | i5-6300U |
| Processor cores | 2 |
| Processor threads | 4 |
| Processor cache | 3 MB |
| Processor frequency | 2.4 GHz |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| Processor socket | LGA 1356 (Socket B2) |
| On-board graphics card model | Intel® HD Graphics 520 |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card family | Intel® HD Graphics |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR3L-SDRAM |
| Product colour | Black |
| Housing material | Glass-reinforced plastic (GRP) |
| Product type | Laptop |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| Weight | 1.73 kg |
| Width | 339 mm |
| Depth | 232.5 mm |
| Height | 21 mm |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11a |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth version | 4.1 |
| HD type | Full HD |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| LED backlight | Yes |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Touchscreen | No |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Audio chip | Realtek ALC3245 |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Optical drive type | N |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Compatible memory cards | MMC, SDHC, SDXC, SD |
| Card reader integrated | Yes |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| Charging port type | DC-in jack |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| DVI port | No |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Mini DisplayPorts quantity | 1 |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Front camera | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Specific features | No power cable type "cloverleaf", Windows 10 Professional 64bit version for Lenovo computers, Notebook used, tested, possible scratches on the case, efficient and ready to use, Pre-installed system on the drive, Keyboard US QWERTY, Battery warranty 1 month from the date of purchase from the distributor |