Lenovo ThinkCentre M70q Gen 6 Intel Core Ultra 5 225T 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Windows 11 Pro Mini PC Black
Lenovo ThinkCentre M70q Gen 6 Intel Core Ultra 5 225T 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Windows 11 Pro Mini PC Black
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Processor model | 225T |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor cores | 10 |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| Discrete graphics card | No |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Product colour | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Volume | 1 L |
| Colour name | Black |
| Chassis type | Mini PC |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply | 90 W |
| Weight | 1.18 kg |
| Height | 36.5 mm |
| Width | 179 mm |
| Depth | 182.9 mm |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100, 1000 |
| Mobile network connection | No |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ethernet LAN | Yes |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Audio system | High Definition Audio |
| Audio chip | Realtek ALC233VB |
| Motherboard chipset | Intel® Q870 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Product type | Mini PC |
| Number of speakers | 1 |
| Mouse included | Yes |
| Mouse connectivity | Wired |
| Keyboard included | Yes |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Display included | No |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Card reader integrated | No |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Warnings | Warning: When in use, do not cover the computer's vents to avoid overheating., The product contains electrical components which may be hazardous if used incorrectly., Avoid contact with water and store in a dry place. |