Lenovo Legion T5 30AGB10 AMD Ryzen™ 5 7600 32 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 5060 Windows 11 Home Tower PC Black
Lenovo Legion T5 30AGB10 AMD Ryzen™ 5 7600 32 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 5060 Windows 11 Home Tower PC Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Processor frequency | 3.8 GHz |
| Processor model | 7600 |
| Processor base power | 65 W |
| Processor cores | 8 |
| Processor generation | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Processor threads | 16 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor cache | 32 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Number of discrete graphics cards | 1 |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| Discrete graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Memory slots | 4x DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Volume | 30 L |
| Chassis type | Tower |
| Colour name | Eclipse Black |
| Viewing window | Yes |
| Water cooling system | No |
| Product colour | Black |
| Power supply | 500 W |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Package weight | 17 kg |
| Width | 211 mm |
| Package height | 549 mm |
| Depth | 490.4 mm |
| Package depth | 596 mm |
| Package width | 321 mm |
| Height | 413.5 mm |
| Weight | 15 kg |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Mobile network connection | No |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| LAN controller | Dragon RTL8125BG |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Password protection | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Password protection type | HDD |
| Product type | PC |
| Audio system | High Definition Audio |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Audio chip | Realtek ALC623 |
| Motherboard chipset | AMD B650 |
| Keyboard included | No |
| Mouse included | No |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| PCI Express x4 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Display included | No |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Number of SSDs installed | 1 |
| NVMe | Yes |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Total storage capacity | 1 TB |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | No |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Warnings | Dispose of used electronic devices at specialised disposal facilities., Do not open the appliance housing without the appropriate tools and technical knowledge., Ensure the unit is switched off and disconnected from the power source before carrying out any maintenance. |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |