HP EliteBook 840 G8 i5-1145G7 16GB 256GB SSD 14" FHD Win11pro Used US QWERTY
HP EliteBook 840 G8 i5-1145G7 16GB 256GB SSD 14" FHD Win11pro Used US QWERTY
Guarantee
6 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Processor model | i5-1145G7 |
| Processor generation | 11th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor cores | 4 |
| Processor frequency | 2.6 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor threads | 8 |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor boost frequency | 4.4 GHz |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Product colour | Silver |
| Product type | Laptop |
| Cable lock slot | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Height | 17.9 mm |
| Weight | 1.32 kg |
| Width | 323 mm |
| Depth | 215 mm |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g, 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | No |
| Anti-glare screen | Yes |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Audio system | Bang & Olufsen |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Card reader integrated | No |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Total storage capacity | 256 GB |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| HDMI version | 2.0b |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Charging port type | DC-in jack |
| Front camera | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Numeric keypad | No |
| Pointing device | Clickpad |
| Specific features | Battery warranty 1 month from the date of purchase from the distributor, Notebook used, tested, possible scratches on the case, efficient and ready to use, Windows 11 Pro 64bit for HP computers, No power cable type "cloverleaf", Pre-installed system on the drive, Keyboard US QWERTY |
| AC adapter included | Yes |
| Power supply cable | No |
| Warnings | The product contains electronic components which should not be disposed of in the regular rubbish bin., Disposal of electronic equipment should comply with local environmental regulations., Take used electronic products to an electrical and electronic waste collection point. |