-
−15%
Western Digital Black SN850X 2 TB M.2 PCI Express 4.0 NVMe
Western Digital Black SN850X 2 TB M.2 PCI Express 4.0 NVMe
Guarantee
60 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| SSD form factor | M.2 |
| Windows operating systems supported | Windows 8.1, Windows 10, Windows 11 |
| Hardware encryption | No |
| Write speed | 6600 MB/s |
| SSD capacity | 2 TB |
| NVMe | Yes |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| TBW rating | 1200 |
| Random write (4KB) | 1100000 IOPS |
| Random read (4KB) | 1200000 IOPS |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| Read speed | 7300 MB/s |
| Component for | PC |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Height | 2.38 mm |
| Depth | 80 mm |
| Weight | 7.5 g |
| Width | 22 mm |
| Warnings | The device is not a toy and should be used in accordance with its intended use., Do not dismantle the unit., Keep away from heat and fire. |