Tenda U10 network card WLAN 433 Mbit/s
Tenda U10 network card WLAN 433 Mbit/s
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Certification | CE |
| Component for | PC/Laptop |
| Antenna design | External |
| Antenna | Yes |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| USB powered | Yes |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 20 mm |
| Height | 8 mm |
| Depth | 48 mm |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11g, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Networking standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| WLAN data transfer rates supported | 433 Mbit/s, 200 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 433 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Windows operating systems supported | Windows 7, Windows 8, Windows XP, Windows 8.1, Windows 10 |
| Interface | WLAN |
| Connectivity technology | Wireless |
| Host interface | USB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Sustainability certificates | RoHS |