Silicon Power US75 1 TB M.2 PCI Express 4.0 NVMe 3D NAND
Silicon Power US75 1 TB M.2 PCI Express 4.0 NVMe 3D NAND
Guarantee
60 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Doesn't contain | Mercury, Cadmium, Lead |
| SSD form factor | M.2 |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | PC/Notebook/Game console |
| RAID support | Yes |
| Read speed | 7000 MB/s |
| Write speed | 6000 MB/s |
| NVMe version | 2.0 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Low-density parity-check (LDPC) | Yes |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| NVMe | Yes |
| Memory type | 3D NAND |
| Hardware encryption | No |
| Windows operating systems supported | Yes |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Operating voltage | 3.3 V |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Width | 22 mm |
| Weight | 11 g |
| Depth | 80 mm |
| Height | 5 mm |
| Cooling type | Heatsink |
| Product colour | Grey |
| Compliance certificates | WEEE, EAC, BSMI, KC, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, CE |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Brand specific technologies | SLC Caching |
| Sustainability certificates | Green Dot |