Seagate IronWolf Pro ST2000NT001 internal hard drive 2 TB 7200 RPM 256 MB 3.5"
Seagate IronWolf Pro ST2000NT001 internal hard drive 2 TB 7200 RPM 256 MB 3.5"
Guarantee
60 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| HDD speed | 7200 RPM |
| Noise level (idle) | 28 dB |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Rotational Vibration (RV) sensors | Yes |
| HDD capacity | 2 TB |
| Workload rate limit | 550 TB/year |
| Storage drive buffer size | 256 MB |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD size | 3.5" |
| Type | HDD |
| Component for | NAS |
| HDD sustained transfer rate | 226 MiB/s |
| Power consumption (off) | 1 W |
| Power consumption (typical) | 6.7 W |
| Power consumption (standby) | 1 W |
| Start-up current | 2 A |
| Power consumption (idle) | 3.8 W |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 65 °C |
| Operating shock | 70 G |
| Non-operating vibration | 2.27 G |
| Non-operating shock | 300 G |
| Depth | 147 mm |
| Width | 101.8 mm |
| Weight | 620 g |
| Height | 26.1 mm |
| Warnings | Do not expose to high temperatures or moisture., Do not open or disassemble., Do not drop and avoid strong impacts. |