Kingston Technology 4000G PORTABLE SSD XS2000
Kingston Technology 4000G PORTABLE SSD XS2000
Guarantee
60 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Windows operating systems supported | Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows 11 x64, Windows 10 Pro x64, Windows 8.1 Enterprise, Windows 11, Windows 10 Home, Windows 8.1, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Education, Windows 10 Home x64, Windows 10 Education x64, Windows 8.1 Pro, Windows 10 Pro, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 x64, Windows 10, Windows 10 IOT Core |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Product colour | Black |
| Protection features | Dust resistant |
| Housing material | Metal, Plastic, Rubber |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight | 58.3 g |
| Width | 32.6 mm |
| Depth | 69.5 mm |
| Height | 13.5 mm |
| Wi-Fi | No |
| Thunderbolt technology | No |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| USB connector | USB Type-C |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Master (outer) case length | 469.9 mm |
| Master (outer) case gross weight | 2.88 kg |
| Write speed | 2000 MB/s |
| Memory type | 3D NAND |
| Read speed | 2000 MB/s |
| SSD capacity | 4 TB |