Kingston Technology 2000G PORTABLE SSD XS2000
Kingston Technology 2000G PORTABLE SSD XS2000
Guarantee
60 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.14 Mojave |
| Housing material | Metal, Plastic |
| Protection features | Shock resistant, Dust resistant, Water resistant |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows 10 Education x64, Windows 10, Windows 10 IOT Core, Windows 8.1 Pro, Windows 10 Pro, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Home, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Education, Windows 8.1 Enterprise, Windows 10 Pro x64, Windows 10 Home x64, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 x64 |
| Product colour | Black |
| Width | 32.6 mm |
| Depth | 69.5 mm |
| Height | 13.5 mm |
| Weight | 58.3 g |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Wi-Fi | No |
| USB connector | USB Type-C |
| Thunderbolt technology | No |
| Master (outer) case length | 469.9 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Master (outer) case gross weight | 2.88 kg |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Warnings | Do not open the drive enclosure or attempt to repair it yourself., The product contains electronic components that may be hazardous to the environment. Do not dispose of in normal waste., Avoid contact with water and moisture. |
| SSD capacity | 2 TB |
| Memory type | 3D NAND |
| Write speed | 2000 MB/s |
| Read speed | 2000 MB/s |