- New
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The SMEG Kettle Mini 50' Stylish has a 0.8 liter capacity and operates at 1400 watts. It features a 360-degree rotating base, automatic shut-off, and a manual lid opening for easy filling.
Design | |
|---|---|
| Cable length | 1 year |
| Housing | Stainless steel |
| Product color | Blue |
Ergonomics | |
| Cable storage | Yes |
| Without cable | No |
| Lift-off lid | Yes |
| Lid opening type | Manual |
Power | |
| AC input frequency | 50/60Hz |
| AC input voltage | 220 - 240V |
Weight and dimensions | |
| Depth | 200mm |
| Height | 152 mm |
| Weight | 1kg |
| Width | 200mm |
Operation | |
| Control type | Handle |
| Manufacturer | China |