-
−2%
Philips Café Aromis Series 8000
Philips Café Aromis Series 8000
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Dangerous goods | No |
| Number of user profiles | 8 |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Auto power off | Yes |
| Power consumption (standby) | 0.2 W |
| Energy efficiency class | A |
| Power | 1500 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Auto power off after (max) | 15 min |
| Depth | 452 mm |
| Width | 251 mm |
| Height | 389 mm |
| Weight | 9.3 kg |
| Certification | EN 50564:2011 |
| Reservoir for brewed coffee | Cup |
| Number of spouts | 2 |
| Product type | Espresso machine |
| Coffee input type | Coffee beans |
| Hot water system | Yes |
| Built-in grinder | Yes |
| Built-in milk frother | Yes |
| Water tank capacity | 1.9 L |
| Maximum operating pressure | 15 bar |
| Coffee maker type | Fully-auto |
| Milk tank | Yes |
| Descaling function | Yes |
| Adjustable temperature | Yes |
| Quick start | Yes |
| Adjustable coffee strength | Yes |
| Grinder type | Ceramic grinder |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Appliance placement | Countertop |
| Coffee beans capacity | 275 g |
| Number of grinder settings | 12 |
| Two cups at once | Yes |
| Packaging content | LatteGo Pro Hot |
| Recycled paper manual | Yes |
| Control type | Touch |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Removable drip tray | Yes |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Metal, Plastic |
| Removable water tank | Yes |
| Recyclable packaging material | 95% |
| Lungo making | Yes |
| Americano making | Yes |
| Ristretto making | Yes |
| Cappuccino making | Yes |
| Latte Macchiato making | Yes |
| Hot milk making | Yes |
| Espresso making | Yes |
| Coffee making | Yes |
| Latte making | Yes |
| Multi beverage | Yes |
| Flat White making | Yes |
| Number of programs | 54 |
| Espresso Macchiato making | Yes |
| Doppio+ making | Yes |