Philips BAR300/00 coffee maker Semi-auto Espresso machine 1.2 L
Philips BAR300/00 coffee maker Semi-auto Espresso machine 1.2 L
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Maximum cup height | 13.5 cm |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Dangerous goods | No |
| Auto power off after (max) | 0 min |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power consumption (standby) | 2.6 W |
| Auto power off | Yes |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Weight | 5 kg |
| Depth | 380 mm |
| Height | 345 mm |
| Width | 180 mm |
| Certification | EN 50564:2011 |
| Grinder type | Ceramic grinder |
| Built-in grinder | Yes |
| Hot water system | No |
| Coffee input type | Coffee beans |
| Product type | Espresso machine |
| Reservoir for brewed coffee | Cup |
| Brewing time (1 cup) | 60 s |
| Adjustable coffee strength | Yes |
| Coffee beans capacity | 170 g |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Adjustable water quantity | Yes |
| Appliance placement | Countertop |
| Water tank capacity | 1.2 L |
| Maximum operating pressure | 16 bar |
| Coffee maker type | Semi-auto |
| Country of design | Netherlands |
| Removable drip tray | Yes |
| Detachable filter holder | Yes |
| Product colour | White |
| Control type | Buttons |
| Removable water tank | Yes |
| Built-in display | No |
| Cord length | 0.85 m |
| Standby function | No |
| Accessories included | Portafilter |
| Lungo making | Yes |
| Espresso making | Yes |
| Cappuccino making | No |
| Multi beverage | No |