MELITTA Purista espresso machine F23/0-101
MELITTA Purista espresso machine F23/0-101
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Auto-rinse & guided descaling | Yes |
| Power | 1450 W |
| Width | 200 mm |
| Depth | 455 mm |
| Weight | 7.2 kg |
| Height | 325 mm |
| Two cups at once | Yes |
| Built-in grinder | Yes |
| Number of temperature settings | 3 |
| Calc-clean function | Yes |
| Product type | Espresso coffee machine |
| Built-in milk frother | Yes |
| Water tank capacity | 1.2 L |
| Adjustable coffee strength | Yes |
| Coffee input type | Coffee beans |
| Reservoir for brewed coffee | Cup |
| Hot water system | Yes |
| Coffee beans capacity | 125 g |
| Maximum operating pressure | 15 bar |
| Coffee maker type | Fully-auto |
| Appliance placement | Countertop |
| Number of coffee strength settings | 3 |
| Number of grinder settings | 3 |
| Adjustable grinder settings | Yes |
| Pre brew aroma control | Yes |
| Product colour | Silver, Black |
| Removable brewing/infusion unit | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Buttons, Knob |
| Easy to clean | Yes |
| Espresso making | Yes |
| Lungo making | Yes |
| Cappuccino making | Yes |
| Caffe Crema making | Yes |
| Coffee making | Yes |
| Ristretto making | Yes |
| Number of programs | 1 |