-
−11%
The De'Longhi Pixie EN127.S is a fully automatic capsule coffee machine for countertop use. It has a 1 liter water capacity, a maximum pressure of 19 bar and can prepare espresso and coffee using coffee capsules.
The De'Longhi Pixie EN127.S is a fully automatic capsule coffee machine for countertop use. It has a 1 liter water capacity, a maximum pressure of 19 bar and can prepare espresso and coffee using coffee capsules.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The De'Longhi Pixie EN127.S is a fully automatic capsule coffee machine for countertop use. It has a 1 liter water capacity, a maximum working pressure of 19 bar and can prepare espresso and coffee using coffee capsules.
Features | |
|---|---|
| Product type | Capsule coffee machine |
| Brand | De'Longhi |
| Model | Pixie EN127.S |
Specifications | |
| Dimensions | 117 × 235 × 324 mm (W × H × D) |
| Weight | 2.5 kg |
| Color | Black, Gray, Silver |
| Housing | Aluminum, Plastic |
Technical data | |
| Power | 1260W |
| Water capacity | 1L |
| Maximum working pressure | 19 bar |
| Cup capacity | 1 cup |
| Capsule holder capacity | 11 capsules |
| Control type | Buttons |
Additional information | |
| Easy to clean | Yes |
| Visible water level | Yes |
| Automatic flow stop | Yes |
| Device location | On the tabletop |
| Integrated grinder | No |
Safety Warning | |
| Risk of electric shock. The device may contain hot fluids under pressure - use with caution. Do not use the device in damp or wet environments to avoid the risk of electric shock. | |