Steam Mop Vileda Steam 3.0
Steam Mop Vileda Steam 3.0
















Steam Mop Vileda Steam 3.0
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Certification | CE |
| Type | Upright steam cleaner |
| Water level indicator | Yes |
| Cord length | 5 m |
| Rotating nozzle | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Cord storage | Yes |
| Product colour | Black |
| Water tank capacity | 0.4 L |
| Folding design | Yes |
| Power source | AC |
| Folded height | 70 cm |
| Depth | 240 mm |
| Warm-up time | 15 s |
| Cleaning surfaces | Hard floor, Laminate, Tiles, Wood |
| Package contents | Carpet cleaning pad, Microfibre mop pad x 2, Steam mop, Water tank |
| Washable | Yes |
| Operating modes | 3 |
| Bacteria removal rate | 99.9% |
| Temperature monitoring | Yes |
| Filters out viruses | 99.9% |
| Maximum washing temperature | 60 °C |
| Ergonomic grip | Yes |
| Cleaning type | Steam |