Convector Heater Noveen CH9099 XXL SIZE Tuya WiFi Smart 2300 Watt
Convector Heater Noveen CH9099 XXL SIZE Tuya WiFi Smart 2300 Watt
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Auto shut-off | Yes |
| Type | Convector electric space heater |
| Number of power levels | 3 |
| Timer duration (maximum) | 24 h |
| Countdown timer | Yes |
| Warm air | Yes |
| Handle(s) | Yes |
| Control type | App, remote control, touch panel |
| Placement options | Floor |
| Built-in display | Yes |
| Suitable for | Indoor |
| Built-in fan | Yes |
| Display type | LCD |
| Product colour | White |
| Tuya Smart System module | Y |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Height | 415 mm |
| Width | 690 mm |
| Weight | 4.7 kg |
| Depth | 180 mm |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Heating power | 2300 W |
| Heating power (min) | 1000 W |
| Remote control included | Yes |
| Warnings | Only connect the appliance to sockets that comply with the manufacturer's technical requirements., The appliance may become hot during operation. Avoid touching hot surfaces., Do not use the device near flammable materials. |