Xiaomi Robot Vacuum S40C 0.52 L Bagless White
Xiaomi Robot Vacuum S40C 0.52 L Bagless White
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Vacuum | 5 kPa |
| Product colour | White |
| Built-in display | No |
| Dust container type | Bagless |
| Shape | Round |
| On/off switch | Yes |
| Remotely operated | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Bumper guard | Yes |
| Battery voltage | 14.4 V |
| Rechargeable | Yes |
| Battery capacity | 2600 mAh |
| Power consumption (typical) | 55 W |
| Base station output voltage | 20 V |
| Base station input voltage | 20 V |
| Weight | 3.44 kg |
| Depth | 340 mm |
| Height | 97 mm |
| Width | 340 mm |
| Base station dimensions (W x D x H) | 130 x 121 x 95 mm |
| Water tank capacity | 0.26 L |
| Programming function | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Dust capacity (total) | 0.52 L |
| Automatic base station return | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Wet mopping | Yes |
| Navigation type | Laser Distance Sensor (LDS) |
| Brush type | Roller brush & Side brush |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Base station functions | Charging |
| AC adapter included | Yes |
| Manual | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Docking station included | Yes |